Rajon & Botë

Koreja e Veriut pretendon testin e ‘armës së re’

Një test i ngjashëm nëntorin e kaluar shihej si një përpjekje për të ushtruar presion ndaj SHBA-ve.

Koreja e Veriut thotë se ka testuar një armë të re “të udhëhequr taktike” me një “betejë të fuqishme”, testi i parë i tillë pasi bisedimet midis Donald Trump dhe Kim Jong-un përfunduan pa marrëveshje, raporton “BBC”.

Media shtetërore dha disa detaje, por analistët thonë se kjo nuk ka të ngjarë të jetë një kthim në testet e raketave me rreze të gjatë të parë si një kërcënim për SHBA.

Një test i ngjashëm nëntorin e kaluar shihej si një përpjekje për të ushtruar presion ndaj SHBA-ve.

Ka pasur pak përparim në bisedimet bërthamore që nga samiti i fundit.

Në shkurt, Donald Trump dhe Kim Jong-un u takuan në kryeqytetin vietnamez të Hanoi për të diskutuar denuclearization, por diskutimet u ndërprenë dhe të dy liderët u larguan papritmas.

Javën e kaluar, Kim tha se Trump duhet të kishte “qëndrimin e duhur” për të vazhduar bisedimet. /Lajmi.net/

the authorBurbuqe Metolli