Shëndetësi

Çfarë ndodhë në trupin tonë pas një copë çokollate

Bright Side ka vendosur të sjellë të gjitha përfitimet e shëndetshme të çokollatës. Por fjala është vetëm për çokollatën e zezë.

Për 10 minuta:

Përmirëson dispononim Triptofani që përmban çokollata ndihmon në prodhimin e seratonisë.

Përmirëson furnizimin e trurit me gjak dhe i hap enët e gjakut, gjë që na duhet pikërisht para aktivitetit mendor.

Ulë tensionin e gjakut Ruan dhëmbët tonë. Kakao mbulon dhëmbët me një shtresë mbrojtëse që ndalon rritjen e bakterieve. Për 30 minuta: Ndihmon në shërimin e kollit.

Teobromina,me të cilën çokollata është shumë e pasur, është edhe më efektive se kodeina. Mbron lëkurën tonë nga dielli falë antioksidantëve.

Pasuron trupin tonë me vitaminat (PP,B1,B2,E) dhe mikroelemente (Ca,Mg,Na,K,Fe).      Pas disa ditëve : Parandalon diabetin.

Flavonoidet rrisin nivelet e azotit në gjak, me c’rast ulet diabeti. Zvogëlon nivelin e ankthit.

Kakao ndihmon në reduktimin e hormoneve të stresit. Konsumimi i rregullt: Përfitimet për zemër. Redukton rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Pastron enët falë flavonoideve dhe antioksidantëve.

Rrit nivelet e inteligjencës.

Flavonoidet dhe magnezi ndikojnë pozitivisht në të mbajturit në mend,prandaj çokollata është shumë e dobishme për njerëzit e moshuar.  Ngadalëson procesin e plakjes.