Aktuale

Daçiq: Këshilli i Sigurimit duhet të verifikojë marrëveshjen Beograd-Prishtinë

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka ripërsëritur sot se Këshilli i Sigurimit i OKB do të ishte një shembull logjik që duhet ndjekur nëse Beogradi dhe Prishtina arrijnë një marrëveshje.

“Është një vazhdim logjik i ngjarjes. Gjithçka që pajtohemi duhet të kalojë përmes një trupi të huaj për të fituar legjitimitet ndërkombëtar, për të verifikuar atë që kemi rënë dakord”, tha kryediplomati serb për televizionin Happy duke komentuar deklaratën e kryediplomates evropiane, Federica Mogherini se e marrëveshja e ardhshme në mes të shqiptarëve dhe serbëve duhet të pranohet nga Këshilli i Sigurimit./FaktePlus

the authorBurbuqe Metolli