Kuriozitete

Disa produkte, që rriten ndryshe, e jo si i imagjinojmë

Njerëzit në shekullin XXI janë mësuar që produktet e ndryshme t’i blejnë nëpër supermarkete dhe nuk e dijnë se si ato rriten në natyrë.

Këtu keni disa produkte që rriten ndryshe, e jo si i imagjinojmë ne, shkruan Indeksonline.

Orizi

Rritet në temperaturën nga 50 °F deri 54 °F, në ujë.

Me këtë ushqehen më shumë se gjysma e popullsisë së botës.

Ka më shumë se 7000 lloj orizi.

Susami

Emri i dytë i susamit është benne.

Kakao

Pema e kakaos fillon të japë fryte vetëm në vitin e tretë ose katërt, të jetës së saj.

Brokoli

Shkenctari i famshëm romak, Pliny Plaku ishte i pari që shkroi në lidhje me brokolin. Ai e quajti këtë “bimë të bekuar”.

Brokoli përmban pothuajse të gjitha vitaminat e nevojshme për njerëzit.

Vanilla

Vanilla është një lloj orkideje dhe kjo është arsyeja pse është vështirë të rritet.

Është një nga erëzat më të shtrenjta në bota.

Era e vaniljes nxit prodhimin e serotoninës, e cila njihet si hormoni i lumturisë.

Shafrani

Shafrani është erëza më e shtrenjtë në botë.

Duhet të mbledhen rreth 100.000 lule për të marrë vetëm 2 kile erëz shafrani.

/Indeksonline/