Rajon & Botë

E frikshme: Ushtria amerikane godet gabimisht trupat ruse në Siri

Rusia akuzoi rebelët sirianë se ata kanë hapur zjarr ndaj trupave qeveritare siriane në Deir ez Zora, ku ata udhëheqin një ofensivë.

Moska paralajmëroi ushtrinë amerikane se një incident i ri i këtij lloji do të vinte në përgjigje.

“Trupat siriane ishin dy herë objekt i artilerisë dhe granata sulmeve nga pozicionet në bregun lindor të Eufratit, ku luftëtarët forcat siriane Demokratike (SDF) dhe forcat speciale amerikane,” tha në një dekleratë Igor Konashenkov, transmeton Indeksonline.

Sipas tij, forcat speciale ruse janë aktualisht me trupat e presidentit sirian Bashar al-Asad në zonat që janë në shënjestër. Moska ka informuar Përfaqësuesin e Lartë të Ushtrisë së SHBA-së nëpërmjet kanaleve ekzistuese të komunikimit në Katar që do të tani e tutje zjarri që vijnë nga zona ku luftëtarët SDF të përgjigjet menjëherë.

“Vendi ku zjarri vjen nga këto zona do të rrënohet menjëherë me të gjitha mjetet ushtarake në dispozicion”, paralajmëroi ushtria ruse./Indeksonline/