Rajon & Botë

Egjipt, shpërthim në një autobus turistësh, 16 të plagosur

epa07584519 Security officials stand next to a tourists' bus that was targeted by an explosive device near Grand Egyptian Museum in Giza, Egypt, 19 May 2019. According to reports, 16 people, mostly tourists, were injured when an explosive device went off as the bus was driving near the fence of the museum. EPA/MOHAMED HOSSAM

Disa të plagosur pas një shpërthimi në zonën e ‘Muzeut të Madh’, pranë piramidave të Giza-s.

Një autobus turistësh ka shpërthyer duke plagosur 16 persona.

Burime zyrtare thonë që bëhet fjalë për një pajisje të fshehur përgjatë rrugës.

Të plagosurit janë ‘dhjetë egjiptian dhe shtatë pasagjerë nga Afrika e Jugut, transmeton “Ballkanweb”.

Gjithashtu qarkullojnë zëra që turistët e huaj të plagosur në këtë aksident janë 25.

Pamjet e postuara në Twitter nga një fotograf egjiptian tregojnë një mur prej çimentoje të shkatërruar dhe pak metra më poshtë autobusin e ndaluar.

the authorBurbuqe Metolli