Kuriozitete

Gjendet ëmbëlsira 106-vjeçare në Antarktik (Foto)

Shkencëtarët e Zelandës së Re kanë zbuluar një kek të vjetër me fruta 106 vjet i vjetër, i ruajtur në mënyrë perfekte.

Ëmbëlsira e bërë nga pastiçerët britanikë të Huntley &Palmers, ishte ende e mbështjellë me letër dhe brenda një ene prej kallaji dhe argjendi, në një kasolle të largët në Antarktik, shkruan Newser.

Lizzie Meek nga “Antarctic Heritage Trust”, në Christchurch të Ishujve të Jugut në Zelandën e Re, tha se keku i përkiste partisë veriore të Robert Falcon Scott të vitit 1911.

“Mbetet ende mister se si është arritur të ruhet shija e ëmbël që prej shekullit të kaluar”, ka thënë Meek.

the authorE B