Rajon & Botë

Izraeli vret edhe një adoleshent palestinez, 20 mijë njerëz protestojnë në Gaza

Mijëra palestinezë kanë marshuar përgjatë kufirit mes Gazas dhe Izraelit të shtunën për ta shënuar përvjetorin e parë të protestave masive. Ata janë përleshur me forcat izraelite të sigurisë.

Ushtarët izraelitë kanë hedhur gaz lotsjellës matanë kufirit, ndërsa zyrtarët e këtij shteti kanë thënë se rreth 20 mijë protestues kanë hedhur gurë, granata dhe goma të djegura drejt forcave të sigurisë.

Ministria e Shëndetësisë e Palestinës ka thënë se forcat izraelite e kanë vrarë në protestë adoleshentin 17-vjeçar, Adham Amara. Përndryshe, një adoleshent tjetër, Mohammed Sa’ad, u vra në orët e para të së shtunës para se të fillonte protesta.

Përleshjet mes trupave izraelite dhe civilëve palestinezë janë shtuar gjatë kësaj jave. Në një sulm me raketë nga Gaza u plagosën shtatë ushtarë izraelitë. Si kundërpërgjigje ndaj këtij sulmi, Izraeli kreu disa sulme me raketa dhe e vendosi ushtrinë në kufi.

Protestat në këtë zonë kanë qenë të përgjakshme viteve të fundit, ndonëse ndërmjetësuesit egjiptianë po bëjnë përpjekje që një gjë e tillë të parandalohet dhe të lehtësohen kufizimet e Izraelit në Gaza.

Protestuesit po kërkojnë që Izraeli ta largojë një rrethojë të sigurisë dhe që palestinezët ta kenë të drejtën për t’u kthyer në tokën nga e cila janë zhvendosur në vitin 1948. Izraeli po e kundërshton këtë kërkesë me arsyetimin se kjo do ta eliminonte shumicën hebreje, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

the authorBurbuqe Metolli