Kuriozitete

Jeta pas vdekjes e pamundur, thonë shkencëtarët

Shkenca mund të na ketë dhuruar shumë ilaçe, udhëtime ajrore dhe internet, por ajo di të jap edhe lajme të këqija.

Një shkencëtar mendon se njerëzit duhet të pranojnë se nuk ka jetë pas vdekjes, transmeton portali arbresh.info

Sean Caroll, kozmolog dhe profesor i fizikës në Institutin e Teknologjisë në Kaliforni, ka deklaruar se “ligjet e fizikës që qëndrojnë në jetën e përditshme kuptohen plotësisht”.

Ai ka theksuar se për të ekzistuar jeta e përtejme, vetëdija duhet të ishte e ndarë plotësisht nga trupi ynë.

Por në vend të një shpirti të përhershëm, vetëdija duket se përbëhet nga një seri atomesh dhe elektronesh.

Ai ka theksuar se nuk ka asnjë formë që lejon informacionin e trurit tonë të vazhdojë edhe pasi të vdesim./arbresh.info/