Shëndetësi

Këto ushqime ua përmirësojnë fokusin dhe kujtesën (Foto)

Ushqimet që i hani direkt ndikojnë në funksionin e trurit tuaj.

Pra, me siguri të gjithë dimë se ajo që hamë ndikon në trupin tonë dhe se si dukemi, por shkencëtarët gjithashtu po sugjerojnë gjithnjë e më shumë se ajo që ne hamë ndikon shumë edhe në trurin tonë. Po, ushqimet e trurit janë të rëndësishme, e veçanërisht për materien gri.

Trupave tanë nuk u pëlqen stresi. E kujt i pëlqen? Kur jemi të stresuar trupat tanë lëshojnë citokina inflamatore. Por çfarë ka të bëjë kjo me ushqimin?

Stomaku jonë ndihmon ta mbajë inflamacionin dhe reaksionet e sistemit të imunitetit trupor nën kontroll, dhe rrjedhimisht hormonet gastrointestinale të cilat futen në trurin tonë apo prodhohen në tru ndikojnë aftësitë kognitive, siç është kuptimi dhe procesimi i informacioneve të reja, të qëndruarit i përqendruar në një detyrë, etj., transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, këto janë disa nga “ushqimet e trurit”, të cilat quhen kështu sepse ndihmojnë në përmirësimin e aftësive dhe shëndetit të trurit, e veçanërisht në përmirësimin e nivelit të përqendrimit dhe kujtesës.

Arra

Rezulton se të hahet arra mund t’ju mbajë të shëndetshëm mendërisht. Thjesht duke griskuar disa arra në ditë mund të përmirësoni shëndetin tuaj. Nivelet e larta të antioksidantëve, vitaminave dhe mineraleve gjithashtu përmirësojnë gatishmërinë mendore. Vitamina E në arra mund gjithashtu të ndihmojë në shmangien e sëmundjes Alzheimer.

Avokado

Ky frut është një nga më të shëndetshmit që mund të konsumoni dhe një nga më të preferuarat e kësaj kohe. Ndërkohë që avokadot shpesh marrin një përshtypje të keqe për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të yndyrës, është e rëndësishme të theksohet se janë të mbushura me yndyra monosaturated ose lloj “të mirë”, duke mbajtur nivelet e sheqerit në gjak të qëndrueshëm dhe lëkurën tuaj me ngjyra të ndezura.

Panxhari

Mund të jetë forma e tyre qesharake ose kujtimet e recetave të këqija të ngrënë gjatë fëmijërisë, por panxhari duket të jetë një ushqim frikësues për shumë njerëz, madje edhe për të dashuruarit në perime, këto perime rrënjore janë disa nga bimët më ushqyese që mund të hani. Ato zvogëlojnë inflamacionin, janë të larta në mbrojtjen e kancerit antioksidantë dhe ndihmojnë në çlirimin e gjakut të toksinave. Nitratet natyrore në panxhar në të vërtetë nxisin rrjedhjen e gjakut në tru, duke ndihmuar me performancën mendore.

Boronica

Gjërat e mira vijnë në paketa të vogla, boronica janë shembull konkret. Kjo për shkak se nga ato kemi shumë përfitime të mëdha shëndetësore, ndërsa shijojnë si një karamele të gjithë-natyrore! Për fillestarët, është një nga ushqimet më të larta antioksiduese të njohura për njeriun, përfshirë vitaminën C dhe vitaminën K dhe fibra. Për shkak të niveleve të larta të acidit gallik, boronica janë veçanërisht të mira për të mbrojtur trurin tonë nga degjenerimi dhe stresi. Merrni dozën tuaj të përditshme.

Brokoli

Nëna juaj kishte të drejtë kur ajo ju tha të hani brokolin tuaj. Është një nga ushqimet më të mira të trurit . Falë niveleve të larta të vitaminës K dhe kolinës, kjo do t’ju ndihmojë të mbani kujtesën tuaj të mprehtë. Është gjithashtu e ngarkuar me vitaminë C – në fakt, vetëm një gotë ju ofron 150 për qind të konsumit tuaj të rekomanduar ditor. Nivelet e saj të lartë të fibrave do të thotë se do të ndjeheni të ngopur shumë shpejt.

Shafran

A nuk është e bukur kur një aromë e thjeshtë ka përfitime të mrekullueshme shëndetësore? Ky është rasti me shafranët, një rrënjë e lashtë që është përdorur për vetitë shëruese gjatë historisë. Falë kurkuminës, një përbërës kimik i gjetur në shafran i Indisë, erëz është në fakt një nga agjentët më të fuqishëm (dhe natyralë) antiinflamatorë.

Shafrani gjithashtu ndihmon në rritjen e niveleve të antioksidantit dhe mbani sistemin tuaj të shëndetshëm të imunitetit, duke përmirësuar gjithashtu marrjen e oksigjenit të trurit tuaj, duke ju mbajtur vigjilent dhe në gjendje të përpunoni informacionin.