Rajon & Botë

Lufta verbale e Trumpit të dërmuar

Akuzat e fundit për sulme seksuale kanë dëmtuar edhe më shumë kandidatin republikan Donald Trump. Ndërsa ai ka hapur një front verbal kundër Hillary dhe Bill Clinton.

Në fjalën e tij të ashpër në Floridë, kandidati i republikanëve për president, Donald Trump e ka quajtur kundërkandidaten demokrate, Hillary Clinton “kriminele”. Ajo është pjesë e elitave të korruptuara, që do të mbajë Status quo dhe që do të vazhdojë eksploatimin e popullit. “Për establishmentin bëhet fjalë në këto zgjedhje për biliona dollarë”, tha Trump. “Nuk ka rrena që ata nuk e përhapin”, tha Trump, duke folur për bashkëshortin e Hillary Clinton, ish-presidentin Bill Clinton. “Clinonët janë kriminelë. Mos harroni, ata janë kriminelë”.

Kritika të rejaNjë ditë më parë në “New York Times” janë botuar akuza të reja kundër Trump. Dy gra e kanë akuzuar për sulme seksuale, që kanë ndodhur para shumë vitesh. Një 74 – vjeçare thotë se para shumë vitesh Trump e ka kapur për gjoksi dhe nën fustan. Një femër tjetër thotë se Trump e ka puthur në buzë, pa pëlqimin e saj. Trump ka paralajmëruar hapa juridikë kundër gazetës. “Asgjë nuk është e vërtetë”, tha ai.

Gazeta e ka mbrojtur shkrimin e saj dhe kumtoi se nuk do të ndryshojë asgjë. “Ne i gëzohemi mundësisë që në sallën e gjyqit të tregojmë të vërtetën”, kumtuan përfaqësuesit e gazetës. Ndërsa javën e shkuar është publikuar në media një video me deklarata poshtëruese të Trumpit ndaj femrave.

Michelle Obama e mllefosur

First Lady Michelle Obama e ka sulmuar ashpër Trumpin, në një fjalim emocional. Komentet e tij për femrat e kanë goditur shumë, tha zonja e parë në një takim parazgjedhor në New Hampshire. Deklarimet e tij, janë të dëmshme dhe të papranueshme. “Kjo nuk është normale. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me politikë”, tha Michelle Obama. “Njerëzit normalë nuk sillen kështu. Dhe kjo është totalisht e papranueshme për një person që pretendon të bëhet president i SHBA-së”, theksoi ajo.”Pavarësisht se cilës parti i përkasin – demokratëve, republikanëve apo të pavarur, asnjë femër nuk e ka merituar të trajtohet në këtë mënyrë.” First Lady është shndërruar kaherë në një prej mbështetësve më të denjë të kandidates Clinton.

Mediat: Trump është pajtuar me humbjen në Virginia

Në sondazhet e fundit thuhet se mbështetja e Trumpit ka rënë shumë, pas bërjes publike të videos së fundit. Me kronikat më të reja, ai edhe më tej do të dëmtohet. Mediat amerikane thonë se Trump e ka humbur mbështetjen në Virginia, një shtet shumë i rëndësishëm për zgjedhjet. Atje ai është shumë pas kandidates Clinton. Mediat thonë se Trump është dorëzuar në këtë shtet. Por shtabi i Trumpit i hedhë poshtë këto pohime. Ata thonë se strategjia është drejtuar tek shtetet tjera, për shkak se atje do të votohet para shtetit Virginia.

/DW