Rajon & Botë

May jep dorëheqje më 7 qershor

Theresa May ka bërë të ditur se do të tërhiqet nga posti i kryeministres britanike më 7 qershor.

Theresa May ka thënë se do të lë rolin e saj më 7 qershor, duke hapur rrugën për një konkurs për të vendosur një kryeministër të ri, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Në një deklaratë emocionale, ajo tha se ajo kishte bërë çmos për të ofruar Brexit dhe ishte një çështje për “keqardhjeje të thellë” që ajo nuk ishte në gjendje ta bënte këtë.

Duke qenë kryeministre ishte “nderi i jetës sime”, tha ajo.

May tha se ajo do të vazhdojë të shërbejë si kryeministër, ndërsa zhvillohet një konkurs i udhëheqjes konservatore. /Lajmi.net/

the authorBurbuqe Metolli