Rajon & Botë

Mbi 2 mijë njerëz të vdekur nga tërmeti dhe cunami në Indonezi

Në tërmetin që më 28 shtator goditi ishullin Sulawesi dhe cunami që pasoi mandej, për vdekje pësuan 2.103 persona
Jeta në ishullin indonezian Sulawesi, një muaj pas tërmetit shkatërrues dhe cunamit, ende nuk është kthyer në normale, raporton Anadolu Agency (AA).

Në tërmetin që më 28 shtator goditi ishullin Sulawesi dhe cunami që pasoi, për vdekje pësuan 2.103 persona.

Sipas të dhënave të fundit, rëndë janë lënduar 2.549 persona. Aksioni i kërkimit dhe shpëtimit përfundoi më 12 tetor.

Të dhënat flasin se janë shkatërruar edhe 65.000 shtëpi, ndërsa strehim në vende tjera kanë gjetur 99.471 persona.