Kuzhina

Recetë e shpejtë dhe e lehtë: Sallatë libaneze me lakra 200 gram

Puna më e vështirë është të gjeni përbëresit e freskët, dhe të dini si të preni lakrën. Tjerat janë të lehta. Më poshtë lexoni përbërësit e perimeve që ju nevojiten për këtë sallatë;

– 200g lakër të re, (prehet gjysma e lakrës, pastaj fillon me një thikë të mirë të prehet hollë), 1 lugë të vogël me kripë, 1 lugë të vogël biber të zi

– 100g domate qershi (domatina), 5 fletë mentë, 2 lugë gjelle, lëng limoni, 3 lugë gjelle vaj ulliri si dhe sipas dëshirës shtoni speca e djegëst sipas shijes, apo vaj ulliri i me speca të djegëst nëse e keni të gatshme. /gazetametro.net