Rajon & Botë

Rritet numri i të prekurve me virusin Ebola në Kongo

Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton se Kongo po përballet me 29 raste të dyshuara të virusit vdekjeprurës Ebola.

Zëdhënësi i OBSH-së, Christian Lindmeier tha të premten se numri përfshinë dy raste të konfirmuara të vdekjes.

Zyrtarët kanë njoftuar për shpërthimin e etheve hemoragjike një javë më parë në një zonë të largët të Kongos veriore.

Autoritetet e Kongos dhe partnerët shëndetësor po mbikëqyrin edhe 416 njerëz të cilët mund të kenë rënë në kontakt me rastet e dyshuara./KosovaPress/