Rajon & Botë

ShBA-ja pezullon vizat jo-emigruese për Turqinë

Misioni i Shteteve të Bashkuara në Turqi, kanë njoftuar se kanë pezulluar të gjitha shërbimet për viza jo- emigruese në vend, pas arrestimit të punonjësit të ambasadës amerikane.

Ambasada Amerikane, në një deklaratë njofton se ngjarjet e fundit e kanë shtyrë të “ rishqyrtojnë angazhimin e qeverisë Turke ndaj sigurisë së personelit dhe misionit të ShBA-së”.

Deklarata erdhi pasi mediat turke raportuan se një punonjës i konsulatës së ShBA-së në Stamboll, ishte mbajtur në burg nga një gjykatë, nën akuzën se kishte lidhje me grupin e mbështetur nga ShBA-ja, Fethullah Gulen.