Rajon & Botë

Sulmet ajrore vrasin 15 civilë në veri-perëndim të Sirisë

Sulmet ajrore vranë 15 civilë të hënën në bastionin e fundit të madh të opozitës në Siri, ku përleshjet vdekjeprurëse midis forcave të regjimit dhe grupeve të armatosura janë përshkallëzuar ditët e fundit, tha një grup monitorimi, raporton France24.

Rajoni i Idlib – shtëpi për rreth tre milion njerëz, përfshirë shumë të zhvendosur nga lufta civile tetëvjeçare e Sirisë – është kryesisht nën kontrollin e një grupi të mbizotëruar nga një ish-bashkëpunëtor i Al-Kaedës.

Sulmet ajrore nga regjimi i Presidentit Bashar al-Asad vranë 13 civilë në një treg në qytetin Idlib të Maaret al-Numan, tha Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani.

the authorGazetaKNN