Aktuale

Thaçi me kreun e Parlamentit Europian: Vizat të hiqen shpejtë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po qëndron në Bruksel për një vizitë zyrtare, ka takuar Presidentin e Parlamentit Evropian, Martin Schulz. Sipas njoftimit për media, Thaçi e njoftoi Schulz për zhvillimet e fundit në Kosovë, me theks të veçantë punën e vendit tonë për liberalizimin e vizave.

Me të, Thaçi ka biseduar për çështjen e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, të cilit i ka thënë se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për ndërmarrjen e këtij hapi.

“Kosova i ka përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave dhe pret një vendim meritor nga Bashkimi Evropian për punën e bërë nga institucionet e vendit”, ka thënë presidenti Thaçi.

I pari i vendit theksoi se Kosova mbetet e angazhuar në konsolidimin e mëtejmë të shtetit, ndërsa e falënderoi presidentin Schulz për angazhimin e tij, të raportueses së BE-së, Tanja Fajon, si dhe të Parlamentit Evropian për mbështetjen e vazhdueshme dhe për shtyrjen përpara të procesit të liberalizimit të vizave për Kosovën.

Nga ana tjetër, Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, theksoi se liberalizimi i vizave është tema kryesore që preokupon Kosovën në marrëdhëniet e saj me BE-në.

Ai ka shprehur bindjen se për Kosovën do të ketë një vendim meritor për angazhimin e saj në përmbushjen e kritereve për liberalizimin e vizave.

Gjatë qëndrimit të tij në Bruksel, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të pritet edhe nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini.