Sport

Yakuba pensionohet pas 20 viteve karrierë

Ish sulmuesi i Portsmouthit, Evertonit dhe Middlesbroughit, Yakuba është pensionuar pas 20 viteve karrierë.

Sulmuesi nigerian ka lënë atletët e tij në moshën 35 vjeçare pas kohës së kaluar së fundmi te skuadra në League One, Coventry City, në fillim të këtij viti, transmeton portali arbresh.info.

Yakuba ka bërë 57 paraqitje për Nigerinë dhe ka luajtur gjithashtu për klubet si Blackburni, Leicesteri dhe Reading.

Ish ylli i Premierë Ligës nisi karrierën e tij profesionale në vitin 1997 në vendin e tij duke luajtur për Julius Berger.

Ai u transferua në Evropë duke iu bashkuar klubit izraelit Maccabi Haifa në vitin 1998, ku shpenzoi tetë sezone./arbresh.info/