Kuriozitete

Zbulohen qytetet më të mira të botës, mes tyre edhe Ohri

Bordoja është zgjedhur qyteti më i mirë në botë, sipas listës së qyteteve më të mirë të Lonely Planet, në Travel 2017.

Lonely Planet theksoi përvojën e bukur të vizitorëve në qytetin francez të verës, Cité du Vin, revolucionin “gastronomik” të tij dhe linjën e hekurudhës me shpejtësi të lartë si arsye për të cilat i ishte dhënë titulli.

I dyti në listë ishte Kejp Taun, në sajë të atraksioneve të reja kulturore si Muzeu Zeitz i Artit Bashkëkohor Afrikë, ndërsa në vendin e tretë ishte Los Angeles, i cili ka pësuar një zgjerim të metrosë dhe ka pothuajse 50 hotele të reja në ndërtim, shkruan bota.al.

10 qytetet më të mira, sipas “Lonely Planet’s Best in Travel 2017” janë:
1. Bordo, Francë
2. Kejp Taun, Afrika e Jugut
3. Los Anxheles, SHBA
4. Merida, Meksikë
5. Ohri, Maqedoni
6. Pistoia, Itali
7. Seuli, Korenë e Jugut
8. Lisbona, Portugali
9. Moska, Rusi
10. Portland (Oregon), SHBA.