Rajon & Botë

​ Merkel ankohet se zbatimi i marrëveshjes së Minsk është shumë i ngadalshëm

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot në Hamburg se askush nuk ka përmendur faktin se zbatimi i marrëveshjes së Minskut, e cila ka për qëllim t’i japë fund dhunës shumëvjeçare në Ukrainë, “është shumë-shumë i ngadalshëm”.

Merkel tha se së shpejti do të mbahen konferenca telefonike me liderët e Rusisë, Francës dhe Ukrainës, pas bisedimeve procedurale me presidentët e Rusisë dhe Francës, Vladimir Putin dhe Emmanuel Macron në margjina të samitit, transmeton Reuters.

the authorSamir Dalipi