Shëndetësi

​Askush nuk e ha këtë perime, por është vërtetuar si ushqimi më i shëndetshëm

Ajo e ndalon dhe ul stresin oksidues, pastron gjakun, stimulon oreksin, pastron trupin nga toksina – këto janë vetëm disa nga përfitimet e kësaj bime të super-fuqishme.

Lakërishta është një bimë shumë shpesh e harruar për të cilën ekspertët besojnë se është më e shëndetshmja në botë, transmeton lajmi.net.

Është një perime që përmban shumë vitamina dhe minerale thelbësore si hekuri. Sipas studimit, kjo bimë përmban më shumë hekur se spinaqi dhe më shumë vitaminë C sesa disa agrume.

Përveç këtyre ushqyesve, shpendët ujorë kanë shumë përfitime shëndetësore. Në mënyrë të veçantë, sipas një studimi të kohëve të fundit, lakërishta është zbuluar që ndalon dhe ul stresin oksidues, dhe gjithashtu pastron gjakun, stimulon oreksin dhe pastron trupin nga toksina.

Shumë njerëz pinë ujë shpesh nga lakërishta dhe rekomandohet ta pini atë të holluar me ujë në raport 1: 5.

Doza e rekomanduar është një gotë çdo ditë, jo më shumë se kjo, pasi mund të ketë efekte anësore.

Lëngu i lakërishtës mund të aplikohet në mënyrë topike (nga jashtë) në trajtimin e çdo lloj gjendje të lëkurës dhe flokëve.

Thjesht fërkoni me lëng zonat e prekura dhe mund të zgjidhni problemin e humbjes së flokëve dhe shumë probleme të lëkurës.

Gjithashtu, lëngu i lakërishtës mund të ndalojë rritjen e tumoreve dhe metastazave, dhe disa ekspertë thonë se ai ka fuqinë për të parandaluar probleme të shumta kardiovaskulare dhe për të ndaluar përhapjen e kancerit të gjirit. /Lajmi.net/