Aktuale

4 vite burg për kosovarët që vodhën kazinon në Gjermani

Gjykata e Bayereuth-it në Gjermani ka dënuar dy kosovarë me katër vite burg pasi kishin vjedhur një kazino në qytezën Himmelkron në Kulmbach.

Vendimin e ka marrë të hënën në mëngjes trupi gjykues teksa shqiptarët e Kosovës janë përgjegjës për vjedhjen e kazinos.

Ata janë gjetur fajtor në veprën penale “krim i vjedhjes së rëndë” dhe “vjedhje e qëllimshme” bashkë me akuzën për “vjedhje të planifikuar të acartave të lojërave të fatit”.

Edhe pse sulmi që ishte planifikuar të bëhej në tërë kazinon ishte parandaluar nga forcat e sigurisë së kazinos dhe të një qendre tregtare.