Shëndetësi

5 shenjat që tregojnë se po e teproni me konsumin e mishit

Titulli me siguri do t’ju intrigojë që në krye të herës pasi mishi është një ndër ushqimet më të preferuara që nuk mungon pothuaj kurrë në tryezat e shqiptarëve.

Ai përmban burime natyrore të vitaminës B12, hekur, zink, kalcium, vitamina, kripëra minerale dhe antioksidantë, megjithatë mjekët nutricionistë dhe dietologë shprehen gjithmonë skeptikë lidhur më konusmin e tij.

Ky lloj skpeticizmi lidhet me llojin e mishit dhje mënyrat e gatimit të tij, mënyrën e shkrirjes pas nxjerrjes nga frigoriferi e deri tek kushtet e therjes së kafshës. Por, konsumi i mishit ashtu siç i siguron trupit të njeriu vlera të shëndetshme ushqyese, mund të kthehet në armikun tuaj kryesor në qoftë se ju abuzoni me konsumin e tij.

Më poshtë Living do t’ju njohë me 5 shenjat paralajmëruese nëse po abuzoni me sasinë e mishit:

1.Dehidratim: Konsumi abuziv i mishit është i lidhur drejtpërdrejt me dehidratimin. Mungesa e karbohidrateve ‘’detyron’’ trupin të djegë rezervat e yndyrës, duke prodhuar ketone. Këto të fundit ndikojnë edhe në humbjen e rezervave të ujit brenda trupit çka përshpejton dehidratimin e tij.

2.Lodhje dhe marramendje: Sipas MedicineNet mungesa e karbohidrateve dhe marrja e nivelet të larta të proteinave sjell lodhje dhe marramendje pasi trupi juaj nuk po i absorbon ashtu siç duhet. Ndiheni të rënduar dhe mund të keni edhe dhimbje koke.shoqërohet po ashtu me

Lodhja. Megjithëse kjo mund të provojë të jetë e përkohshme, Klinika Mayo thotë se presin të shohin një lodhje ndërsa ulni carbs. MedicineNet gjithashtu thekson se një dietë me proteina të lartë gjithashtu mund të krijojë lodhje.

3.Rrahje të shpejtë të zemrës

4. Gurë në veshka: Edhe pse mund t’ju duket si faktor rriskues i pazakontë, ngrënia e tepërt e mishit e cila shoqërohet siç thamë më lart me dehidratim ndikon mirëfunksionimin e veshkave. Mishi i kuq përmban shumë acid urik, i cili ndikon në shfaqjen e gurëve në veshka.

5.Kapsllëk: Mishi është një ndër ushqimet më të varfëra me fibra të tretshme në ujë, si rrjedhojë sa më shumë mish të hani aq më shumër probleme do të keni me tretjen e tij dhe sistemin intestinal.