Aktuale

Agjenda e Epopesë së UÇK-së

Me rastin e 19 vjetorit të rënies heroike të Komandantit Legjendar, Adem Jashari dhe Familjes Jashari, Qeveria e Republikës së Kosovës, më datën 5, 6 dhe 7 mars, organizon manifestimin gjithëpopullore, në kujtim dhe nderim të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Manifestimi do të organizohet nën patronatin e kryeministrit Isa Mustafa. Më poshtë është agjenda e cila tregon për aktivitetet që do të mbahen më 5, 6 dhe 7 mars.

Programi i Manifestimit:

1. Me datën: 5 Mars 2017

Në Prishtinë në Kazermën “Adem Jashari” , duke filluar nga ora 1100L mbahet Ceremonia Ushtarake e FSK-së.

2. Me datën 6 Mars 2017

· Nga ora 0900L do të bëhen homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz të Skenderajit, si dhe në të gjitha komplekset Memoriale të Dëshmorëve të UÇK-së, në komunat e Republikës së Kosovës.

· Në ora 1800L në Prishtinë ( Salla e Kuqe) do të mbahet Akademi Përkujtimore kushtuar Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes JASHARI dhe gjithë Dëshmorëve dhe të Rënëve për LIRI.

3. Me datën 7 Mars 2017

· Duke filluar nga ora 1745L, fillon Manifestimi, riti Tradicional i Dëshmorëve, ndezja e flakadanëve në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz.

· Në ora 1800L vazhdon manifestimi “Nata e Zjarreve”me program kulturo-artistik në Sheshin “Adem Jashari në Skenderaj

Organizimi i turneut ne Volejboll (04-05.03) dhe Shah 5. Mars 2017./KosovaPress/

the authorSamir Dalipi