Sport

‘’Bernardo do ta fitojë Topin e Artë pasi të pensionohet Ronaldo dhe Messi’’

Ylli i Manchester Cityt dhe i Portugalisë Bernardo Silva do ta fitojë ‘Topin e Artë’ kur Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo fillojnë të tregojnë shenja të rënies ose do të dalin në pension, sipas ish-yllit të Selecao Paulo Futre.

Silva u paraqit në 51 ndeshje për Cityn në sezonin 2018/19, ndërsa klubi fitoi titullin e Premierligës, Kupën FA dhe Kupën Carabao, ndërsa gjithashtu arritën në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

Ylli portugez ishte jetik në disa ndeshje për Cityn, duke përfshirë një fitore kyçe në Premierligë ndaj Liverpool që rihapi garën e titullit, dhe Silva u votua si ‘Lojtari më i mirë i sezonit’ nga tifozët si rezultat i përformancave të tij, transmeton lajmi.net.

Dhe tani, 24-vjeçari është këshilluar nga Futre për t’u bërë ylli i ardhshëm në futbollin botëror pas Messit dhe Ronaldos – të moshës 32 dhe 34, respektivisht – të bien jashtë vëmendjes.

Futre, i cili u paraqit 41 herë për Portugalinë dhe luajti për skuadrat si Porto, Atletico Madrid dhe AC Milan në nivel klubi, i tha Omnisport: “Unë mendoj se Bernardo do të jetë ylli i ardhshëm, ose ai do të jetë kur Ronaldo dhe Messi do të fillojnë të bien ose kur do të pensionohet”.

”Mendoj se Bernardo do të jetë një nga ata që do të jetë gati për të fituar Topin e Artë, sepse ai është një lojtar me shumë përgjegjësi në një ekip të shkëlqyer si Manchester City”, potencoi ai. /Lajmi.net/

the authorBurbuqe Metolli