Shëndetësi

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse të pini ujë me mjaltë çdo ditë

Mjalti është përdorur nga egjiptianët si një agjent shërues dhe është quajtur dhe si “ushqimi i perëndive”. Mjekët në atë kohë e kanë përdorur për trajtimin e plagëve, por gjithashtu dhe si laksativ. Duke qënë se ata i dinin të gjitha përfitimet mahnitëse shëruese të mjaltit, ata filluan dhe me mbajtjen e bletëve.Përveç përdorimit të saj te plagët e ndryshme, mjalti është përdorur në kombinim me ujin si një nxitës i performancës për atletët grekë në Lojërat Olimpike. Konsumi i ujit bashkë me mjaltin në mes të 2 disiplinave ndihmonte atletin të rifitonte fuqinë e tij dhe të rriste qëndrueshmërinë.

Ju do të merrni këto 8 përfitime shëndetësore kur të pini një gotë ujë me mjaltë çdo ditë:

– Jo më bark të fryrë

Në mënyrë që ta hiqni qafe barkun e fryrë, mund të pini një gotë ujë të ngrohtë me mjalt, i cili do të neutralizojë gazrat dhe pas një kohe ju do të ndiheni shumë më të lehtësuar.

– Forcimi i sistemit imunitar

Mjalti është i pasur në vitamina, minerale dhe enzima, prandaj mund të forcojë sistemin imunitar. Gjithashtu ka një efekt antibiotik që vret bakteret në trup nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë me mjaltin. Për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit bakteret nuk i rezistojnë dot dhe kështu vdesin.

-Detoks për trupin

Konsumi i ujit me mjalt do t’ju ndihmojë të pastroni trupin tuaj nga të gjitha materialet e grumbulluara në trup për shkak të konsumimit të ushqimeve dhe pijeve jo të shëndetshme. Sigurohuni që të shtoni disa limon pasi ajo vepron si një diuretik dhe nxit toksina jashtë trupit më shpejt.

Lëkurë më e pastër

Mjalti ka veti antibakteriale që ju ndihmon te keni lëkurë më të pastër. Përveç ujit me bazë mjaltit që duhet ta pini çdo ditë, gjithashtu mund të përgatitni një maskë fytyre me mjaltë për një efekt më të drejtpërdrejt dhe të përmirësoni lëkurën tuaj .

-Humbje në peshë

Edhe pse mjalti përmban sheqer, shuma e sheqerit të tij as nuk i afrohet shumës së sheqerit industrialë. Fruktoza është përbërësi kryesor, por ka edhe disa sheqerna të tjera natyrale në mjaltë, të cilat ndryshojnë sipas llojeve të mjaltit. Njerëzit duhet patjetër ta zëvendësojnë sheqerin me mjaltë, sepse këto sheqerna natyrale zvogëlojnë oreksin tonë për ëmbëlsirat në mënyrë drastike.

– Heq dhimbjet e fytit

Për të trajtuar dhimbjen e fytit, duhet të pini ujë të ngrohtë me mjaltë, sepse efekti i saj antibiotik do të luftojë kundër infeksioneve të frymëmarrjes dhe lehtëson kollitjen.

– Reduktimi i kolesterolit

Për shkak të sasisë së lartë të antioksidantëve, mjalti ka aftësinë për të ulur kolesterolin dhe për të parandaluar depozitat në muret e enëve. Për më tepër, varietetet e errëta mund të zvogëlojnë rrezikun e forcimit të arterieve.

-Minimizimi i sëmundjeve të zemrës

Antioksidantët e pranishëm në mjaltë mbrojnë zemrën dhe një nivel të kolesterolit të shëndetshëm zvogëlon rrezikun e goditjes së zemrës.Mos hezitoni të pini ujë me mjalt pasi që do t’ju ndihmojë të pastroni trupin tuaj, lëkurën tuaj, të mbroni zemrën dhe enët nga kalcifikimi, të forconi sistemin imunitar, të reduktoni dhimbjen e stomakut, fytit etj.