Sport

Coutinho zgjedh skuadrën e re

Arsenali thuhet se është favorit për të marrë Philippe Coutinho në huazim muajin e ardhshëm, me të larguarin e Barcelonës që mendohet se preferon një lëvizje në Emirates sesa rivalët e tyre në Premier Ligë.

Coutinho, 29 vjeç, ka qenë i lidhur me një mori klubesh angleze pasi ra jashtë favorit në Nou Camp. Trajneri i ri i Barçës, Xavi e ka informuar brazilianin se mund të presë minuta të kufizuara nën drejtimin e tij.

Raportohet se Arsenali, Everton, Tottenham dhe Newcastle janë alarmuar për shërbimet e Coutinhos.

Dhe sipas gazetës spanjolle ‘Sport’, Coutinho po priret drejt një kalimi në veri të Londrës në janar, me “Gunners” të Mikel Artetas që thuhet se përputhen me ambiciet e tij dhe kërkesat e pagave.

Coutinho është i vetëdijshëm se do t’i duhet të zbresë nga paga e tij marramendëse prej 200,000 £ në javë për të vulosur një dalje nga Nou Camp, por dëshiron një destinacion që përmbush objektivat e tij në fushë.

Newcastle duket një opsion i pamundur për brazilianin. Pavarësisht se ‘Magpies’ të sapo-pasur kanë shpresa të mëdha për të përçarë elitën e futbollit anglez, betejat e tyre aktuale për rënien nga kategoria kuptohet se e largojnë Coutinhon nga një lëvizje.

29-vjeçari thuhet se i është ofruar Arsenalit dhe Tottenhamit në javët e fundit, me ‘Topçinjtë’ që fillimisht mbanin rezerva për një lëvizje huazimi bazuar thjesht në financat për një marrëveshje. Por nëse Coutinho është i hapur për të ulur pagën e tij, një ndryshim mund të jetë i mundur.

Barça është e dëshpëruar të largojë një pjesë të vogël të yjeve në dritaren e janarit, pasi ata kërkojnë të lehtësojnë problemet e tyre financiare. Klubi njoftoi nënshkrimin prej 55 milionë £ të Ferran Torres nga Man City këtë javë, por duhet të heqë nga fatura e pagave lojtarë si Coutinho dhe Samuel Umtiti.

Katalanasit njoftuan këtë vit se borxhet e klubit kishin kaluar 1 miliard funte dhe një numër lojtarësh të vjetër, duke përfshirë Sergio Busquets, Gerard Pique dhe Jordi Alba, morën shkurtime pagash për të ndihmuar klubin.

Arteta ka thënë më parë për planet e tij të transferimit të janarit: ‘Do të ishte e dobishme të ndryshoni diçka, edhe nëse nuk është kurrë e lehtë.

“Ne po punojmë drejt kësaj, për të kuptuar se cilat janë nevojat tona dhe për të gjetur zgjidhjet e duhura.”

‘Topçinjtë’ aktualisht zënë vendin e katërt në Premier Ligë, me të rinjtë Bukayo Saka, Emile Smith-Rowe, Martin Odegaard dhe Gabriel Martinelli që po impresionojnë për londinezët e veriut deri më tani. /Lajmi.net/