Sport

Del Piero: Italia ka gjithçka për të fituar Evropianin

Alessandro Del Piero beson se kombëtarja e Italisë kanë gjithçka që ka nevojë për të fituar Euro 2016.

Ish-sulmuesi i Juventusit ishte pjesë e skuadrës që fituan Kupën e Botësnë vitit 2006, duke shënuar golin e dytë kundër Gjermanisë në gjysmëfinale dhe tani mendon që edhe ky grup i futbollistëve mund ta sjellë Kupën në Itali.

“Italia ka gjithçka që kemi nevojë”, ka thënë Del Piero përCorriere della Sera.

“Kjo është loja më interesante për t’u marrë me të, në qoftë se ne mund të lundrojmë për të kaluar këtë ajsberg, ajo do të hapë disa skenare interesante”

“Analogjia reale [në mes të ekipeve të 2016 dhe 2006] është shpirti i ekipit. Ky nuk është një ekip kombëtar i bazuar në talentin, por ky është një grup i madh dhe shumë i siguritë”, përfundoi ish-sulmuesi italian.