Kuriozitete

Dy metodat efektive për të hequr nga sheqeri në çaj dhe kafe

Mund të tingëllojë e çuditshme për shumë njerëz, por shkencëtarët thonë se filxhani i çajit nuk ka nevojë për një lugë sheqeri.

Një studim i realizuar së fundmi ka gjetur se pjesëmarrësit ishin në gjendje të ndalonin sheqerin pa ndikuar në shijimin e pijes së tyre – duke sugjeruar se një ndryshim afatgjatë në sjellje nuk duhej neglizhuar, transmeton lajmi.net.

Shkencëtarët thanë se ndalimi i menjëhershëm apo reduktimi gradual i konsumit të sheqerit janë dy strategji efektive për të hequr dorë nga ai.

Autorët thanë se pavarësisht kësaj, është e nevojshme një analizë më e gjerë për të konfirmuar gjetjet. /Lajmi.net/