Kuriozitete

E rrallë: Të burgosurit thyejnë qelinë, për të shpëtuar jetën e gardianit

Një gardian burgu në Teksas të SHBA-ve është shpuar nga vetë të burgosurit. Ai ka humbur ndjenjat duke parë qelitë dhe ka bërtitur se nuk po merrte dot frymë. Kanë qenë një grupt të burgosurish që në fillim kanë bërtitur me të madhe, por më pas kanë shpërthyer qelinë për t’i ardhur në ndihmë të burgosurit.

Ngjarja ndodhi në burgun Weatherford District Courts Building në 23 qershor. Lajmi u bë i ditur nga sherifi Mark Arnett për NBC News. Ata janë munduar të sjellin në jetë gardianin, por kur kanë parë se ishte e pamundur kanë nisur të bëjnë zhurmë për të tërhequr vëmendjen e rojeve të tjerë.

Njëri prej tyre i ka marrë radion gardianit duke vënë alarmin. Gardianët e tjerë kanë parë nga kamerat çfarë po ndodhte dhe janë afruar në vendin e ngjarjes. Gardiani nuk ka dashur të identifikohet, por u ka thënë kolegëve se jetën e ka prej atyre që ruan në qeli.

the authorSamir Dalipi