Sport

Edhe mediat italiane shkruajnë për Kosovën: Surpriza e kualifikimeve të Euro 2020

Fitorja historike e Kosovës nuk ka mundur të anashkalohet nga mediat ndërkombëtare, që kanë shkruajtur për sukseset e një Përfaqësuese që ndeshjet zyrtare nisi t’i luante vetëm tre vite më parë.

Njëra nga to është edhe uebsajti italian Delinquentidelpallone, e cila i ka kushtuar një artikull të veçantë përfaqësueses dardane, raporton lajmi.net.

Lajmi.net ua përcjell shkrimin e plotë të medias italiane:

”Dje në mbrëmje Elbasan Rashani, sulmuesi i skuadrës norvegjeze Odd, shkroi një pjesë të vogël të historisë së ekipit kombëtar kosovar, por mbi të gjitha ai dërgoi një popull të tërë në ekstazë.

Kosova, një ekip kombëtar që ka filluar të luajë ndeshje zyrtare vetëm tre vite më parë, fitoi ndeshjen e parë në raundin kualifikues të Euro 2020 dhe e bëri këtë në shtëpinë e Bullgarisë, në sajë të golit të Rashanit, i cili erdhi në minutën e 93-të. Ndeshja e tensionuar, intensive, e vërtetë, përfundoi 3-2 për mysafirët.

Në raundin kualifikues, Kosova nuk ka humbur: në 3 ndeshje, ata kanë mbledhur 5 pikë, kjo fitore ndaj Bullgarisë, një barazim 1-1 po ashtu kundër bullgarëve dhe barazimi i diskutueshëm me Malin e Zi.

Ndeshja kundër Malit të Zi kaloi nga futbolli në lajme për çështje që shkojnë përtej sportit dhe përfundojnë në një plagë që është akoma e hapur, ajo e luftës ballkanike. Trajneri i ekipit kombëtar të Malit të Zi, Ljubisa Tumbakoviç, refuzoi të trajnojë ekipin në ndeshjen kundër Kosovës, për një arsye mjaft të thjeshtë. Ai është serb, dhe Serbia nuk e njeh Kosovën.

Tumbakoviç është shkarkuar nga federata malazeze, por tensioni midis Serbisë dhe Kosovës është ende shumë i lartë, madje edhe në këto ditë, me makthin e një konflikti të armatosur që mund të shkaktojë që zona e Ballkanit të bjerë përsëri në kaos.

Megjithatë, që nga qershori i vitit 2016, Kosova ka qenë e lidhur me UEFA-n dhe FIFA-n, dhe që atëherë ka filluar të luajë në gara zyrtare. Lindja e ekipit kombëtar të Kosovës ka krijuar më shumë se disa tensione: Kosova shpalli veten të pavarur nga Serbia në vitin 2008 dhe u njoh nga 102 vende anëtare të OKB-së, me përjashtim të Serbisë dhe Rusisë, aleati i saj me ndikim.

Që atëherë, Kosova ka pasur një ekip kombëtar, por rruga për të marrë pjesë në garat zyrtare përfundoi vetëm disa vite më parë, kur në vitin 2016 ajo ishte në gjendje të merrte pjesë në kualifikueset e Kupës së Botës (në grup me Kroacinë, Finlandën, Islandën, Turqinë dhe Ukrainën ). Ky grup përfundoi pa shumë fat, me momentin më të keq të përfaqësuar nga humbja 6-0 kundër Kroacisë.

Megjithatë, në vitin 2018, Bernard Challandes arriti në stolin e Kosovës dhe e revolucionoi ekipin. Kosova ka qenë në gjendje të peshkojë në një grup lojtarësh nga e gjithë bota, pikërisht për shkak të historisë së saj politike. Në vitet e konfliktit dhe pavarësisë, në fakt, qytetarët kosovarë, të paktën ata që nuk ishin të detyruar të jetonin në kampet e refugjatëve, u ndanë midis Shqipërisë, Zvicrës dhe madje edhe midis vendeve të Evropës Veriore.

Kosova gjithashtu mund të llogarisë në lojtarë të një niveli të caktuar ndërkombëtar, nëse rregullorja kishte parashikuar se ata që kishin luajtur tashmë me ekipet e tjera kombëtare mund ta ndryshonin atë, të paktën në rastin e vendit të tyre të origjinës: Shaqiri (i cili pas festimit kundër Serbisë në Kupën e Botës nuk mund të vendoste më këmbë në ato zona …), Behrami, vëllezërit Xhaka, Hetemaj, Januzaj.

Sidoqoftë, Kosova ka ngritur një ekip plot me lojtarë interesantë. Ekziston Milot Rashica, Valon Berisha, ka portierin Ujkani dhe ka kaq shumë talentë, qendërsulmuesi Muriqi, mesfushori Zeneli dhe Benjamin Kololli (po, ai i Zurichut i cili ra në gropë pas një goli të shënuar në Ligën e Evropës…). Challandes ka vendosur një sulm shumë të efikas dhe të qëllimshëm 4-2-3-1 dhe ekipi kombëtar i Kosovës ka lulëzuar plotësisht: vetëm mendoni se është i pamposhtur në 14 ndeshje.

Kosova ka dominuar grupin e saj në Ligën e Kombeve, duke fituar vetë promovimin në Ligën C, duke shënuar 15 gola (sulmi më i mirë i të gjitha grupeve dhe i gjitha Ligës) dhe tani edhe ëndrrat e arritjes së Euro 2020 janë shtuar. Grupi i saj me siguri do të fitohet lehtësisht nga Anglia, por Republika Çeke, Bullgaria dhe Mali i Zi nuk duket të jenë kundërshtarë të tillë të pakalueshëm për ekipin e ri kombëtar të Ballkanit, që tashmë ka demonstruar aftësinë për të qenë konkurrues.

Ëndrra e Evropianit, për një komb (dhe një komb) me një histori të trazuar si Kosova, do të ishte diçka që vërtet do të shkonte përtej vetëm futbollit”, përfundoi shkrimi i Valerio Nicastro kushtuar sukseseve të Kosovës.

the authorBurbuqe Metolli