Kuriozitete

Fakte interesante rreth mjellmave

Mjellmat janë krijesat më të bukura dhe shpendët më të mëdhenj, shkruan arbresh.info.

Këto janë faktet më interesante rreth tyre:

Mjellmat kanë vetëm një partner gjatë gjithë jetës.
Mjellmat e zeza janë jetojnë veç Australi.
Një mjelm mashkull quhet kob.
Mjellmat shumohen 3-4 herë në vit.
Vezët e mjellmave duan 35-42 ditë që të qelin.
Mjellma fluturojnë me shpejtësi deri në 60 milje.
Ka një fobi ndaj mjellmave.
Ka 6 lloje të mjellmave.
Mjellma ka rreth 25000 pupla
/Arbresh.info/