Kuriozitete

Fakte të pabesueshme për botën që mund të mos i keni ditur

Edhe adhuruesit më të zjarrtë të kurizoiteteve nuk dijnë gjithçka për botën tonë, thjesht sepse është e pamundur.

Por ja disa nga faktet më të mahnitshme rreth planetit tonë marrë nga libri ‘1,227 fakte që do t’ju heqin trurin’ nga . Lloyd, J. Mitchinson dhe J. Harkin, transmeton portali arbresh.info

Lexoni që ta kuptoni se sa e mrekullueshme është bota.

Arti ka qenë diciplinë zyrtare e Lojërave Olimpike nga viti 1912 deri në vitin 1948.

10 përqind e fotove në botë janë marrë gjatë 12 muajve të fundit.

Shenjat e rrugës në fshatin austriak të quajtur ‘Fucking’ janë bërë nga cementa për të parandaluar hajdutët.

Shanset që të humbisni jetën në një rrëzim të aeroplanit janë 3 herë më të mëdha se sa të sulmoheni nga një puma.

Nëse ia dilni të fitoni më shumë se 18 mijë dollarë në vit, atëherë bëni pjesë në 4 përqindshin e më të pasurve në botë.

Kur piktura ‘Mona Lisa’ u vodh nga Muzeu nga i Luvrit në vitin 1911, Pablo Picaso ishte një ndër të dyshuarit.

Shanset që të vdisni në ditëlindjen tuaj janë 14 përqind më të larta se sa në ditët tjera.

Shumica e diamantëve në botë janë rreth 3 bilionë vjet të vjetër.

Heroina fillimisht është dhënë si trajtim kundër kollës./Arbresh.info