Sport

Fifa po heton mbi pretendimet e dopingut të futbollit të Rusisë

Fifa thotë se “ende po heton akuzat” se futbollistët ishin të përfshirë në një program doping të sponsorizuar nga shteti në Rusi.

Të paktën 30 sporte, duke përfshirë futbollin, mbuluan mostra që përfshinin më shumë se 1.000 atletë midis 2011 dhe 2015, sipas raportit të McLaren.

Mail të dielën ka thënë se Fifa po hetonte nëse skuadra e Kupës Botërore 2014 e Rusisë ishte pjesë e programit, raporton BBC.

Megjithatë, Fifa thotë se asnjë lojtar nga gara nuk ka kthyer një test pozitiv.

“Fifa thjesht ka konfirmuar se në bashkëpunim të ngushtë me Wada, ende po heton akuzat që përfshijnë lojtarët e futbollit në të ashtuquajturin raportin e McLaren”, tha një zëdhënës i trupit drejtues të futbollit botëror, transmeton arbresh.info.

“Megjithatë, Fifa nuk u referohej ndonjë lojtari të veçantë, pasi nuk mund të komentojë mbi gjendjen e hetimeve në vazhdim”.

Wada shtoi se ata ‘presin me padurim rezultatet’ dhe se ata kanë “të drejtën për të apeluar kundër çdo vendimi” ku një organ qeverisës zgjedh të mos ngrejë një shkelje të rregullave anti-doping./arbresh.info/