Tech

Hakerët e Koresë së Veriut vodhën 400 milionë dollarë kriptomonedhë në vitin 2021, thotë raporti

“Nga viti 2020 deri në vitin 2021, numri i hakimeve të lidhura me Korenë e Veriut u rrit nga katër në shtatë dhe vlera e nxjerrë nga këto sulme u rrit me 40%,” tha Chainalysis në një raport.

Hakerët përdorën një sërë teknikash, duke përfshirë joshjet e phishing, shfrytëzimet e kodit dhe malware për të hequr fondet nga kuletat “të nxehta” të organizatave dhe më pas i zhvendosën ato në adresat e kontrolluara nga Koreja e Veriut, tha kompania.

“Pasi Koreja e Veriut fitoi kujdestarinë e fondeve, ata filluan një proces të kujdesshëm pastrimi për të mbuluar dhe për të fituar para”, shtohet në raportin mbi sulmet kibernetike të vitit të kaluar.

Një panel i Kombeve të Bashkuara që monitoron sanksionet ndaj Koresë së Veriut ka akuzuar Phenianin për përdorimin e fondeve të vjedhura për të mbështetur programet e tij bërthamore dhe raketore balistike, si një mënyrë për të shmangur sanksionet ndërkombëtare.

Më vete, në shkurt të vitit të kaluar, SHBA-ja akuzoi tre programues kompjuterësh koreano-veriorë për një hakmarrje masive që synonte të vidhte më shumë se 1.3 miliardë dollarë para dhe kriptomonedha.