Kuriozitete

Itali: Zbulohen varreza të lashta romake pranë një stadiumi të futbollit

Arkeologët kanë zbuluar dy vende me varreza të lashta të periudhës romake.

Ato ndodheshin pranë stadiumit Olimpik, ku edhe është shtëpia e dy rivaleve të futbollit Romës dhe Lazios. Aty janë gjetur sarkofagë të lashtë të kohës romake dhe një bazë varrimi, transmeton portali arbresh.info

Zbulimi është bërë i njohur nga qendra e arkeologëve në Romë.

Sarkofagët besohet të jenë vendvarrimet e dy fëmijëve të familjeve të pasura romake, kanë thënë autoritetet kulturore në Romë.

Gjetjet janë dërguar në laboratorë të mbikqyrjes dhe do të restaurohen. Rezultatet e studimit pritet të shfaqen gjatë muajve të ardhshëm.

Zbulime të tilla nuk janë të rralla në Romë. Një shenjë e diellit të karbonizuar u gjet gjatë gërmimeve të kryera në muajin korrik./arbresh.info/