Shëndetësi

Ja si të dobësoheni për 3 ditë, dieta që nuk të zhgënjen

Kjo dietë është e njohur ndryshe si Dieta Ushtarake pasi humbet 4.5 kilogramë në pak ditë dhe nuk ndien problemin e ushqyerjes. Sidoqoftë nuk është gabim të konsultoheni edhe me mjekun duetolog, pavarsisht se kjo dietë është provuar nga shume njerëz në gjithë botën për suksesin e saj. Ajo nuk eliminon asnjë nga vajtet por efekti i saj qëndron te kombinimi i ushqimeve.

DITA E PARË

Mëngjesi: Gjysëm kokrre grejpfruit Një fetë mesatare bukë 2 lugë gjalp kikiriku CCaj ose kafe Dreka: 1/2 e një konserve me ton peshku 1 fetë bukë e thekur Ccaj ose kafe Darka: 100 granë mish (ccfarëdolloj mishi) 1 gotë normale me bishtaja të ziera Gjysëm bananeje 1 kokërr mollë e vogël 1 kupë e vogël me akullore me shije vanilje Shënim: Nëse doni t’i kombinoni ushqimet, gatuani mishin me bishtajat dhe shoqërojeni akulloren me frutat.

DITA E DYTË

Mëngjesi: 1 fetë buke e thekur 1 vezë Gjysëm bananeje Dreka: Një masë e vogël gjizë ose djath dhie 1 kokërr vezë e zier fort 5 copa krakers të kripura Darka: 2 salsicce hot dog Një masë mesatare brokoli Gjysëm gote uji me karrota të ziera Gjysëm bananeje Gjysmën e kupës normale me akullore vaniljeje

DITA E TRETË

Mëngjesi: 1 copë e vogël djath 5 copa krakers të kriposura 1 kokërr molle e vogël Dreka: 1 fetë buke e thekur 1 kokërr vezë e zier fort Darka: 1 konservë të plotë me ton peshku Gjysëm bananeje Një kupë me akullore me shije vanilje.

Si t’a përdorni dietën?! Nëse doni te keni rezultat duhet të ndiqni dietën tre ditore ccdo ditë rresht. Pasi të keni përfunduar mundohuni të hani normalisht por pa e kaluar masën. Nëse doni t’a ripërsërisni atë mund t’a bëni pas 4 ditësh. Pijet e lejuara: Kafeja ose ccaji i zi pa sheqer dhe pa qumësht vetëm diten e parë. Ditët e thera konsumoni vetëm ujë, dhe nëse shkoni në palestër shtojeni sasinë e tij. Si t’i konsumoni ushqimet në dietë: Hot dog – vetëm me mish pule Gjalp kikiriku – të mos ketë sheqerna të shtuara në përbërjen e tij Peshku ton – zgjidheni të konservuar ose edhe të freskët Buka – preferohet më mirë buka e zezë Akullorja – të jete vanilje por pa shtuar asgjë tjetër Mishi – të jetë ccfarëdolloji por duhet pasur kujdes sasia e duhur Veza – mun të gatuhet sipas preferencës Krakersat – të jenë të kripura Zëvendësime të ushqimeve: Grejpfruit – me një gotë ujë dhe 1/2 luge ccaji sodë. Lëreni përzierjen të rrijë të paktën për 30 minuta para se ta pini. 1/2 banane – me një kokërr kivi ose2 kokrra kajsi. Peshku ton – me gjizën, mish pule, bajame, fara kungulli ose edhe me kikirikë. Molla – me fruta si pjeshka, kumbulla ose rrushi. Veza – me krahë pule, 1 gotë qumësht, 1/4 e një gote uji me fruta të thata ose 2 copa të vogla byftek. Akullorja me vanilje – me qumësht të përzier me luleshtrydhe ose edhe vanilje por pa ccokollatë apo gjëra të tjera ose edhe me lëngun e mollës. Bishtajat – me 3 grushta spinaq të zier ose me domate në sasinë e bishtajave në dietë. Karrotat – me 1 spec të kuq të madh ose domate të grira duke shtuar piper, kripë ose lëng limoni. Djathi – me 2 vezë ose 60 gramë proshutë. Brokoli – me lulelakrën, asparagun ose lakrën e brukselit. Ccajin ose kafen – me ccokollatë të nxehtë por me ujë, pa qumësht dhe pa sheqer. Mos harroni të bëni aktivitet fizik gjatë ndjekies së dietës. Nëse keni peshë të madhe edhe ecja ndihmon. Nëse konsumoni ëmbëlsira dhe ushqimi është në sasi më të madhe se ajo që ofrohet në dietë sigurisht që ajo nuk do te funksionojë. Nëse e ndiqni dietën sicc duhet rezultatet do jenë të parikthyeshme nëse e shoqëroni edhe me pirjen e ujit edhe kur nuk e ndiqni dietën. Nëse doni të humbisni më shumë kilogramë atëherë ndiqeni këtë dietë sërish pas 4 ditesh. Më poshte do shihni ndryshimin e atyre femrave të cilat e kanë ndjekur dietën rregullisht. Pasi t’a provoni n’a tregoni rezultatet tuaja./syri.net/