Sport

Juventusi zëvendëson Gianluigi Buffonin me këtë portier

Kampioni italian, Juventusi raportohet se është duke kërkuar portierin e Chelseat, Thibaout Courtois, si një pasardhës afatgjatë i Gianluigi Buffonit.

25-vjeçari thuhet se kërkon një pagë përtej 200 mijë funta në javë në mënyrë për të vendosur lapsin në kontratë e re te “Blutë”, e cila skadon në vitin 2019, transmeton portali arbresh.info.
Juventusi është informuar rreth largimit të mundshëm të Courtois nga Stamford Bridge dhe është duke menduar të shtrojë një ofertë për transferimin e tij në Tornio në fund të sezonit.

Buffon, tani si një 39-vjeçar, do të pensionohet në fund të sezonit dhe Wojciech Szczesny është transferuar si një zëvendësues i tij nga Arsenali, por “Zonja e Vjetër” besohet se është një treg për një alternativ të kalibrit të lartë.

Real Madridi dhe Paris Saint Germain janë duke i sillur gjithashtu përreth belgut derisa edhe Atletico Madridi ka qenë i lidhur me transferimin e tij në Spanjë në rast se humbin Jan Oblakin.
Courtois ka fituar dy herë titullin në Premierë Ligë dhe një herë Kupën e Ligës gjatë kohës së tij në Londër./arbresh.info/