Lifestyle

Kafeja dhe çokollata ju bëjnë më të zgjuar

Ndërsa ushtrimet, si dhe meditimi janë zbuluar se ndihmojnë në mbajtjen e trurit të ri, ka edhe gjëra të tjera që mund të bëni për ta mbrojtur atë, siç është pirja e kafesë.

Gjatë dekadës së fundit, janë bërë dhjetëra studime në lidhje me kafenë dhe trurin. Midis këtyre studimeve, tre në vijim janë padyshim që ia vlen të ndahen për gjetjet e tyre të përparimit, transmeton lajmi.net.

Së pari, në një studim të përbashkët nga Instituti Kombëtar i Aging dhe Universiteti Johns Hopkins, studiuesit zbuluan se methylxanthines, të tilla si kafeina “ka efekte të qarta në aktivitetin e rrjetit neuronal, promovon performancën e qëndrueshme njohëse dhe mund të mbrojë neuronet kundër mosfunksionimit dhe vdekjes në modelet e kafshëve të goditjes në tru, sëmundja e Alzheimerit dhe sëmundja e Parkinsonit”.

Në të njëjtin studim, studiuesit zbuluan se kur truri metabolizoi kafeinën, metabolitët e xantinës u lëshuan dhe u zbulua se “gjithashtu kontribuojnë në efektet e dobishme të kafesë, çajit dhe kakaos në shëndetin e trurit”.

Së dyti, një meta-analizë e 11 studimeve mbi mënyrën se si kafe ndikon në shëndetin e trurit tregoi se si kafeja ashtu edhe çaji zvogëluan rreziqet e zhvillimit të sëmundjes së alzheimerit dhe kancerit të trurit, shkruan Daily Health Post.

Së fundmi, një studim i ri në Universitetin Okayama, “tregoi se marrja e përbërësve të kafesë, CA dhe CGA, përmirësoi vetitë antioksiduese të qelizave gliale dhe parandalon neurodegjenerimin e shkaktuar nga rotenoni si në tru ashtu edhe në plexusin myenterik”.

Në terma të laikëve, kafeina e bën trurin tuaj më fleksibil dhe elastik. Nëse dëshironi ta mbani trurin tuaj të shëndetshëm përgjatë viteve, kafeja, çaji dhe kakaoja duhet të jenë pjesë e dietës suaj.

the authorSamir Dalipi