Kuriozitete

Kafeja ndihmon për të përmirësuar kujtesën tuaj, thonë ekspertët

Përfitimet e konsumit të përditshëm të kafesë.

Në botën e sotme, me një larmi testesh dhe gjallërimesh të përditshme, praktikisht të gjithëve u pëlqen të pushojnë duke pirë një filxhan kafe aromatik, transmeton lajmi.net.

Shumica e njerëzve e pinë atë në mëngjes, në mënyrë që të ndjehen energjikë dhe të gëzuar gjatë gjithë ditës.

Shkencëtarët kanë treguar që konsumi i kafesë në sasi të moderuar është jashtëzakonisht i dobishëm për trupin tuaj, sepse kafeina, e cila është përbërësi kryesor i një pije kafeje, përmirëson ndjeshëm kujtesën e njeriut, bëhet më pak e harruar dhe më energjike gjatë gjithë ditës.

Studimet e kaluara kanë vërtetuar prej kohësh dobinë e kafeinës për një efekt pozitiv, që është për të stimuluar në mënyrë efektive aktivitetin e trurit.

Studime të fundit kanë zbuluar se kafeina ka një efekt më të madh pozitiv në kujtesën e njeriut dhe kundërvepron në mënyrë aktive në harresën e përditshme.

Njerëzit që konsumojnë një dozë ditore kafeje bëhen më pak të harruara se më parë, shkruan alternative medicine. Efekti pozitiv i kafesë ruhet për 24 orë pasi të konsumohet.

Efekti i kafesë në cilësinë e kujtesës njerëzore

Për të vërtetuar efektin pozitiv të kafesë në funksionalitetin e kujtesës njerëzore, shkencëtarët kryen një studim të plotë për të marrë informacionin më të saktë, të vërtetë.

Kjo u bë e mundur nga përdorimi i teknikave moderne të tomografisë dhe pajisjeve moderne që gjurmojnë të gjitha detajet e trurit të njeriut.

Për të kryer këtë eksperiment, ishin të nevojshëm vullnetarë, të cilët shkencëtarët ishin në gjendje të zgjidhnin problemet matematikore për të cilat kërkohej kujtesa. /Lajmi.net/