Rajon & Botë

Kishin shkuar për haxh, 35 persona gjejnë vdekjen, detajet e një aksidenti të autobusit në rrugën midis Mekës dhe Medinës

Tridhjetë e pesë njerëz vdiqën dhe katër u plagosën në një aksident trafiku të mërkurën në provincën Madinah të Arabisë Saudite, tha agjensia e lajmeve SPA, duke cituar zëdhënësin e policisë së krahinës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, aksidenti ndodhi në rrugën e Hixhretit midis Mekës dhe Medinës.

Zëdhënësi shtoi se pasagjerët ishin aziatikë dhe arabë që kryenin Umrah dhe se aksidenti ndodhi pasi një autobus u përplas me një automjet të rëndë në Al Akhal Center.

Të plagosurit u dërguan në Spitalin Al Hamna.

Princi Faisal bin Salman bin Abdulaziz, Guvernatori i rajonit të Madinah, shprehu ngushëllimet e tij të thella për familjet e atyre që vdiqën.

Ai urdhëroi që për të lënduarit të sigurohet kujdesi i duhur mjekësor.