Rajon & Botë

Kissinger: Takimi Putin – Trump, mundësi e rregullimit të marrëdhënieve

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, dhe presidenti rus, Vladimir Putin, e kanë mundësinë e rregullimit të marrëdhënieve mes dy vendeve, gjatë takimit të javës së ardhshme, ka thënë diplomati amerikan Henry Kissinger.
Ai i ka bërë këto deklarata pas njoftimit se do të ndodhë takimi në mes të dy palëve.

Të dy liderët do të zhvillojnë takimin e parë ballë për ballë njëri-tjetrit në Samitin G20 në Hamburg.

Ishte viti 1960 kur Kissinger pati luajtur rolin e ndërmjetësuesit në mes të Moskës dhe Uashingtonit pas ngritjes së tensioneve në mes të dy shteteve.

Kremlini i ka mohuar supozimet se Kissinger që aktualisht po viziton Moskën dhe ka mbajtur një takim me dyer të mbyllura me presidentin Putin, është duke luajtur rolin e njëjtë edhe tani.

Duke folur në një konferencë për marrëdhënie ndërkombëtare në Moskë, ai ka përmendur edhe takimin Trump – Putin.

“Mendoj që në këtë moment vendet tona kanë përgjegjësi dhe mundësi për një përparim të dukshëm, duke rregulluar marrëdhëniet jo vetëm në mes dy vendeve por në të gjithë botën”, ka deklaruar Kissinger.

“Ngritja e tensioneve në mes të SHBA-së dhe Rusisë ka ndodhur edhe më parë dhe është tejkaluar”, ka thënë 94-vjeçari.

Takimi Kissinger – Putin ka qenë shumë privat dhe nuk është bërë e ditur se për çka saktësisht është biseduar.