Shëndetësi

Kjo bimë bën ‘mrekulli’, parandalon shumë sëmundje, ndër to edhe kancerin

Kjo bimë ndodhet edhe në rajonin tonë dhe është një ndër bimët më elegante dhe më të vjetra në Europë.

Në mënyrë të veçantë, të gjitha pjesët e tij, duke filluar nga rrënjët në lulet dhe frutat, kjo bimë ndihmon në shëndetin tonë, pasi trajton bronhitin, astmën, kollën dhe fazën fillestare të inflamacionit të mushkërive dhe infeksionet e fytit, transmeton portali arbresh.info

Ndihmon edhe në forcimin e muskujve dhe forcon imunitetin.

Lulja Flavonide, që tek njihet me emrin shtog, është e pasur me antioksidantë dhe lulet janë të pasura me vitamin C.

Bazat e kësaj bime përmbanë alkaloide, karotene, taninina, acide organike dhe vitamina A, C dhe B.

Është e rëndësishme që të dini se kjo lule duhet të thahet për t’u përdorur.

Kjo bimë rekomandohet të përdoret edhe nga personat që kanë probleme me tretjen dhe preferohet që të përdoret edhe te fëmijët. Pronat e saj diuretike vijnë direkt në kontakt me aktivitetin e veshkave dhe traktit urinar, si dhe bën parandalimin e toksinave nga gjëndra limfatike.

Përveç kësaj, ajo gjithashtu ndihmon personat që vuajnë nga aknet dhe skuqja e lëkurës./arbresh.info/

the authorBurbuqe Metolli