Sport

Konfirmohet gjyqtari i finales së Europa Ligë

Gianluca Rocchi Referee during the Italian "Serie A" match between Juventus 0-1 Napoli at Allianz Stadium on April 22, 2018 in Torino, Italy. (Photo by Maurizio Borsari/AFLO)

Gjyqtari italian Gianluca Rocchi do ta gjykojë finalen e Europa Ligës mes Chelseat dhe Arsenal më 29 maj.

Rocchi është një nga gjyqtarët më me eksperiencë në Evropë, derisa ka marrë leje nga FIFA që nga viti 2008.

45-vjeçari ka gjykuar gjashtë ndeshje të Ligës së Kampionëve këtë sezon, transmeton lajmi.net.

Ai ka qenë edhe gjyqtari i katërt në dy finalet e Europa Ligës (2010 dhe 2017).

Rocchi gjithashtu ishte gjyqtar kryesor në Superkupën e Evropës mes Manchester United dhe Real Madrid, dy vite më pare.

Italiani do të asistohet nga Filippo Meli, Lorenzo Manganelli, Daniele Orsato, Massimiliano Irrati dhe Marco Guida, ndërsa në dhomë e VAR-it do jenë dyshja polake Szymon Marciniak dhe Pawel Sokolnicki. /Lajmi.net/