Rajon & Botë

Konflikti në Siri: Rebelët kanë nisur në sulm të ri në Damask

Rebelët dhe aleatë xhihadistë, kanë nisur një sulm të ri në lindje të Damsakut, dy ditë pasi forcat qeveritare siriane iniciuan një sulm.
Një zyrtar rebel tha se kanë rimarrë një zonë në rrethin Jobar, të cilin e fituan të dielën por më pas e humbën gjatë përleshjeve të ashpra, shkruan BBC.
Por televizioni shtetëror raporti se përpjekjet për infiltrim ishin prishur dhe se ushtria ka bombarduar pozicionet e kryengritësve. Të hënën avionët luftarakë kanë kryer dhjetëra sulme afër zonave të mbajtura nga rebelët. Përleshjet në fundjavë kanë lënë të vdekur të paktën 38 luftëtarë pro-qeveritarë si dhe 34 rebelë dhe xhihadistë, sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, transmeton KosovaPress.