Aktuale

Konjufca: PDK dhe LDK e kanë kidnapuar seancën

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes Glauk Konjufca tha se kjo seancë që po mbahet për Astrit Deharin është kidnapuar nga PDK dhe LDK.

Konjufca dha edhe arsyet pse tha se po kidnapohet  është se kjo po ndodh që të shmanget peticioni me nënshkrime të qytetarëve.

Sipas tij ky peticion nuk kërkon vetëm debat, por kërkon edhe adresime të përgjegjësisë siç është droëheqja e ministres Dhurata Hoxha dhe ministrit Skënder Hyseni.

Deputeti i VV-së tha se pas 5 nëntorit dita edhe kur vdiq Astrit Dehari në burg Kosova nuk mund të jetë e njëjta.

Ai tha se Astrit Deharin nuk e ka vra shteti por pushteti ndërsa tha se ky pushtet po dëshiron që Vetëvendosjen ta shpall organizatë terroriste.

Konjufca tha se Astrit Dehari nuk është vrarë më 5 nëntor por ditën kur është arrestuar si i dyshuar për terrorizëm.

Konjufca më tej tha se duhet të japin dorëheqje presidenti Hashim Thaçi, kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, kryeministri Isa Mustafa, drejtori i Policisë Shpend Maxhuni, Nexhmi Krasniqi, Fatos Makolli, Abdurrahim Islami, etj.

 

“Kam besim të plotë që një ndryshim rrënjësor që i nevojitet vendit e kërkon fundin e kësaj makinerie. Nëse nuk çmontohet ky mekanizëm ajo çka mund të them është  ‘mjerët ne ku po jetojmë’”, tha Konjufca.