Rajon & Botë

Koreja e Veriut paralajmëron për luftë bërthamore

Mediat shtetërore të Koresë së Veriut kanë dënuar një stërvitje bombe amerikane në gadishullin Korean, duke paralajmëruar se masa mund të nxiste një luftë bërthamore.

Një editorial i botuar në gazetën shtetërore Rodong Sinmun të dielën akuzoi SHBA për “provokime ushtarake” të cilat po e ngrenë kërcënimin e konfliktit bërthamor në një nivel ekstrem, transmeton Klan Kosova.

“Gadishulli Korean është zona më e madhe e barutit në botë me rrezikun më të lartë të luftës bërthamore dhe është vendi më i madh në botë ku gjithmonë ekziston rreziku i luftës bërthamore. [SHBA] me siguri po përhapet në një luftë të re botërore”, thuhet në reagimin korean.

Artikulli, gjithashtu, akuzon administratën Trump për përdorimin e Gadishullit Korean për të shkëputur nga “kriza serioze e pushtetit” të presidentit amerikan.
Forcat Ajrore të SHBA dërguan dy bombardues strategjikë B-18 për të kryer teste të drejtpërdrejta të zjarrit në një distancë trajnimi në Korenë e Jugut, të premten. Avionët luftarakë nga Korenë e Jugut dhe Japonia u bashkuan gjithashtu në stërvitjen.
Ushtria amerikane tha se stërvitja “tregoi angazhimin e hekurt të Amerikës për mbrojtjen e aleatëve”, transmeton Klan Kosova.

the authorE B