Rajon & Botë

Koreja e Veriut- SHBA zotohet për sanksione dhe aktivizimin e sistemit Thaad

SHBA thotë se ka në plan të aktivizojë një sistem të mbrojtjes nga raketat në Korenë e Jugut “brenda disa ditësh” dhe të shtojë sanksionet ekonomike kundër Koresë së Veriut.

Njoftimet nga administrata Trump vijnë në mes të frikës në rritje për përparimet ushtarake të Koresë së Veriut, shkruan BBC.

Sistemi i Thaadit fillimisht nuk pritej të ishte në përdorim deri në fund të vitit 2017. Shumë koreano-jugorë e kundërshtojnë atë, duke u frikësuar se do të bëhen objektivi.

Koreja e Veriut është zotuar të kryejë më shumë teste raketore dhe bërthamore.

Duke folur për anëtarët e Kongresit të SHBA të mërkurën, Adm Harry Harris, komandanti i Komandës së Paqësorit të SHBA, tha se ’Thaadi’ do të jetë ‘operativi me të cilin do të jenë në gjendje për të mbrojtur më mirë Korenë e Jugut kundër kërcënimit në rritje të Koresë së Veriut’.

Ai ka thënë se sistemi është projektuar për të sjellë udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong-un “në realitet, jo në gjunjë”./KosovaPress/