Rajon & Botë

Kryeministri grek kërkon falje për zjarret

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, ka kërkuar falje për dështimet e autoriteteve gjatë luftës me zjarret që janë përhapur në shumë pjesë të vendit.

Qindra zjarrfikës janë angazhuar në luftimin e zjarreve, të cilat kanë detyruar mijëra njerëz që të largohen nga shtëpitë dhe që kanë shkatërruar dhjetëra prona.

“Ne mund ta kemi bërë atë që ka qenë e mundshme njerëzisht, por në shumë raste nuk ishte e mjaftueshme”, tha shefi i qeverisë greke.

“E kuptoj plotësisht dhimbjen e bashkëqytetarëve tanë, të cilët panë shtëpitë ose pronat e tyre duke i djegur”, shtoi ai.

Megjithatë, Mitsotakis theksoi se vendi është duke u përballur me një fatkeqësi natyrore të përmasave të pashembullta.

Tymi i dendur ende është duke u përhapur nga ishulli Evia, në verilindje të Athinës, ku ka pasur zjarre për një javë, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Publiku grek është shfaqur i zemëruar për shkak të vonesave dhe pengesave gjatë reagimit të qeverisë, përfshirë mungesën e dukshme të aeroplanëve zjarrfikës.

Kryeministri grek për zjarret e fajësoi krizën klimatike, e cila, sipas tij, shkakton zjarre që zgjasin me javë.

Të nxitura nga erërat e fuqishme dhe vala më e rëndë e vapës në Greqi në dekadat e fundit, mbi 580 zjarre kanë shpërthyer në pjesë të ndryshme të këtij shteti ballkanik që nga fundi i korrikut.